Miks Ida-Virumaa on koht, kuhu võiks tulla?

Narva Eesti Gümnaasiumi koolijuht Irene Käosaar usub, et kui tahad teha tähenduslikku tööd mille mõju on väga suur, siis tule Ida-Virumaale!
Hariduskopter korraldas Ida-Viru Haridusseikluse, mille eesmärgiks oli tutvustada maakonna hariduse eestvedajaid, mitmekülgseid võimalusi, panna tudengeid mõtisklema, et Ida-Virumaa on potentsiaalirikas koht töötamiseks.
Kohtumisel räägiti, et õpetaja töö on kõrgelt hinnatud, aga Ida-Virumaal on sellel eriline väärtus. Haridusseiklusel sai tutvuda, kuidas toetatakse alustavaid õpetajaid ja kuidas loodud sotsiaalne võrgustik kaasa aitab.
Haridustöötajate sõnumid innustasid ja julgustasid õpetajaid Ida-Virumaale tulema. Kõik esinejad rääkisid oma tulekust ja kõik olid üksmeelel selles, kui soojalt õpetajaid Ida-Virumaal vastu võetakse. Mitmed tõid esile, et siin on tugev kogukond ja tunne, et oled alati oodatud. Ühel meelel oldi ka selles, et siin on palju võimalusi särada nagu superstaar. Oli palju juttu tänutundest, missioonitundest, vastutusest ja kuulumise vajadusest ning et Ida-Virumaa õpetab märkama.
Irene Käosaar avas päeva iseenda ja meie kooli õpetajate lugudega. Ta rääkis, et koolis töötamine tähendab palju enamat, see on elustiil. „Meie kooli moto on „Meie muudamegi maailma!“ ja „Mina muudangi maailma!“ – mõlemad, sest kui endal pole tahet, soovi, oskusi ja rõõmu maailma muuta, siis seda pole võimalik teha. See, kes soovib väljakutset, rõõmu töö tulemuste nägemisest, pingutust ning katsetamise lusti, tähelepanu, tunnet, et teeb tähendusrikast tööd, siis on Ida-Viru õige koht“.
Bioloogiaõpetajat Urmast tõi Narva soov vahelduse järele nii töökoha kui elukeskkonna (loodus, kultuur) mõttes, aga ka kõrgem palk oli tähtis, kuid üksnes sellepärast poleks ta tulnud. Ta hindas kõrgelt väga sõbralikku kollektiivi ja linna lahkust, kuid pikapeale tundis puudust oma tavapärase elukeskkonna järele.
„Kõik Narva kolinud inimesed on täiesti erinevad. Siin on võimalik näha maailma, mis kubiseb ainulaadsusest…“, märkis geograafiaõpetaja Silja, keda motiveeris väikese kooli loomise eufooria. „Siia jäävad pidama entusiastid, kes tunnevad, et teevad midagi olulist.“
Osad siia tööle tulnud inimesed tulevadki lühemaks ajaks, mõned kauemaks, mõned jäävad. Paljud idavirumaalased, kes on siin üles kasvanud ja siia jäänud või ajutiselt tööle tulnud ja jäänud, või ringi rännanud ja naasnud, ei plaani siit lahkuda, sest ka siin on palju väljakutseid ja võimalusi. Sageli on need inimesed need, kes mõtlevad, et kui nemad lahkuvad, kes siis jääb.
Kunstide valdkonna eestvedaja Margit, kes on Narvas juba 15 aastat elanud, võrdles tänast päeva ja aega, kui ta oli siia kolinud. Vahe on suur. Margitile meeldib, et praegu toimub Narvas palju eestikeelseid üritusi. „Ma jäin Narva, sest need õpilased vajavad ja väärivad eestikeelset tuge. Me jagame eestimeelsust, eesti kultuuriruumist võib koolis lõpmatuseni rääkida…“
Kohtumisel märgiti korduvalt, et väärtustatakse õpetajaid, kes on siin kasvanud ja oma kodukohale truuks jäänud, kuid ka seda, et tänu inimestele, kes siia mujalt tulevad, muutub linna- ja koolikultuur rikkamaks.
Esinejate seas oli ka meie sotsiaalainete õpetaja Liina Punamäe, kes on pärit Võrust. Liina tuli Ida-Virumaale peaaegu viis aastat tagasi tänu programmile Noored Kooli. Ta meenutas, kuidas sisseastumisvestlusel küsiti, kuhu ta on valmis minema. “Ütlesin, et võin minna Tallinna, Tartusse, tahaks Saaremaale või Pärnu kanti ja pigem mitte Ida-Virumaale. Kui infotundi tulid rääkima programmi vilistlased, siis ma olin müüdud. Mõtlesin, et õpetajaamet on väljakutse, ma arenen ja õpin ise, aga ma saaks seda teha kümme korda kiiremini, kui tulen Ida-Virumaale ja hakkan õpetama eesti keeles muukeelseid õpilasi.” Viimased neli aastat on Liina toimetanud Narvas ja see on tema sõnul olnud äge teekond.
Liinalt küsiti, miks siia tulla? „Arvan, et ürituse nimi − haridusseiklus − annab suure osa minu vastusest, miks ma tulin. Narva on seiklus, natukene teistsugune maailm. See, mida teha, on igaühe enda avastada, sõltuvalt valdkonnast“. Liina sõnul on õpilased sarnased nii Narvas kui Võrus. Ta naudib oma töös seda, et näeb iga päev õpilaste arengut. Noore õpetaja sõnul ei vasta ka tõele, et vaba ajaga ei ole siin midagi pihta hakata. „Tegevusi ja kutseid igale poole on nii palju, et pigem peab õppima „ei“ ütlema“, lisas ta. Millisel inimesel soovitaks Liina Narva tulla? „Kõik on oodatud, aga eriti, kui tahad täit pilti, mida Eesti endast kujutab, või kummutada eelarvamusi Narva suhtes või lihtsalt paremat palka, aga seejuures ikkagi teed oma tööd südamega“. 💛
Hariduskopteri üleskutse: „Ole uudishimulik ja tule Ida-Virumaale, kui mitte tööle, siis turistina!“
Rohkem fotosid siin: Ida-Viru Haridusseiklus