Teatriring viis läbi kogemuspäeva sõna kasutamise teemal
NERGi teatriring ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital korraldasid Narvas koos kogemuspäeva, kus arutati sõna võimu ja kasutamise üle.
Teatriringi juhendaja Maiu Nurka võtab päeva kogemuse kokku:
“Kogemuspäev oli meie noortele hea võimalus saada seda, mis on sellise päeva eesmärk laiemalt – kogemust. Minul on hea meel, et KÜSK julges noori usaldada seda päeva juhtima. Kui mõelda selle päeva teemale – sõnaõigus, siis ilmselt just kaasatus on see, mis tekitab noores inimeses tahtmist arvata ja oma sõna sekka öelda. Seda harjumust on noortes vaja kujundada, et see oleks meeldiv ja tajutud oodatuna.”
Erinevatel teemadel arutanud viies kogemusringis kõlasid niisugused mõtted:
- Kuidas sõnaga ühiskonda mõjutada? Esimese kogemusringi arutelus leiti, et demokraatlikus ühiskonnas on igal kodanikul võimalus mõjutada ja kutsuda esile muutusi nii kohalike omavalitsuste kaudu kui ka laiemal poliitilisel tasandil. Oluline on julgus osaleda ja teisi kaasata, sest iga hääl loeb.
- Mis juhtub, kui sõna ei maksa? Teises ringis rõhutati, et näiline kaasamine tuleb asendada päris kaasamisega. Kuulamine, avatud suhtlus ja selged sõnumid on võtmetähtsusega, et kõikide inimeste mõtted ja seisukohad saaksid võrdse võimaluse mõjule pääseda.
- Kui sõna on väär? Kolmandas aruteluringis tõdeti, et sõnavabadusel on piirid, mida tuleb austada, et vältida valeinfo ja vihkamise levitamist. Vastutustundlik suhtumine sõnasse aitab sõnavabadust kasutada positiivselt ja loovalt, ilma teisi kahjustamata.
- Kes võtab digisõna? Neljas kogemusring tõi esile, et digiajastul on sõnal eriline kaal. Kuigi sotsiaalmeedia laiendab sõnaõigust, kaasneb sellega vastutus hoida oma sõnumid selged ja asjakohased, vältides küberkiusamist ja valeinfo levikut.
- Miks ma sõna ei võta? Viiendas kogemusringis arutleti, et sõnavõtust loobumine võib tuleneda hirmust või ebakindlusest, kuid see võib jätta olulised sõnumid varju. Osalejad rõhutasid turvalise ja toetava keskkonna loomise vajadust, et julgustada inimesi sõna võtma.
- Mida kogemusringi meetod endast kujutab? Kogemusring on grupiõppe meetod, mis soodustab avatud suhtlemist ja õppimist teiste kogemuste kaudu. Sellist formaati kasutatakse meeskonnatöö oskuste arendamiseks.
KÜSKi kogemuspäeva eesmärk oli arutada sõnaõiguse rolli üle ühiskonnas ja jagada omavahel praktilisi kogemusi. Korraldusele andsid oma panuse Narva Eesti Gümnaasiumi noored. Kogemuspäeva korraldas KÜSK programmi “Kodanikuühiskonna mõju suurendamine ja arengu toetamine läbi laste ja noorte aktiivsuse kasvatamise” raames, mida rahastavad Euroopa Liit (70%) ja Eesti riik (30%) läbi siseministeeriumi eelarve.
Tekst: Priit Põklik ja Martin Tikk
Fotod: Jelizaveta Gross